بسـمه تعـالـی

 

 

                                ایمن جوشکاری کنید

 

 

مقـدمـه :

 

ایمن جوشکاری کنید:

جوشکاری با گاز، بی خطر و بسیار مفید است. بخصوص وقتی می بینیم چقدر در دنیا کاربرد دارد. به همین علت است که بسیاری از جوشکارها حرفه خود را بدون حادثه دنبال کرده به دوران پیری          می رسند، ولی برخی نمی رسند، یا به این خاطر که مقررات را رعایت نمی کنند یا اینکه چون فکر می کنند رعایت نکردن این مقررات زرنگی است. انداختن سیلندر گاز بر روی پای خودتان، یا سوزاندن صورتتان یا سوختن دستتان یا از دست دادن عضوی از بدنتان در انفجار زرنگی نیست این میانبرها در صرفه جویی در وقت ممکن است بیش از آنکه می خواهید به شما وقت استراحت بدهد (دچار حادثه شدن). مقررات ایمنی ساده اند چون وقتی فکر می کنید می بینید که جوشکاری ساده است.

                                                                                                          

آشنایی با کپسول ها :

شما 2 کپسول دارید که یکی سوخت است و دیگری اکسیژن، رگلاتور و شیرها جریان گاز را تنظیم می کنند، شلنگها گازها را به مشعل جوشکاری می رسانند تا پس از مخلوط شدن شعله جوشکاری را تشکیل دهند. هر یک از اجزا مقررات خاص خود را برا ی ایمن کار کردن دارا می باشند و بیشتر وقت نیاز به درک درست دارند. مثلاً کپسول ها را باید بر روی گاری چرخ دار حرکت داد و یا کپسول استیلن را باید عمود نگاه داشت چون کپسولها هر قدر هم که شما قوی باشید سنگین هستند و ممکن است از دست شما رها بر روی پایتان بیفتد در این هنگام اگر کپسول اکسیژن باشد رگلاتور از کپسول جدا شده و ما با کپسولی بصورت موشکی فولادی با وزن معادل 73 کیلو گرم روبرو خواهیم شد.

 

تست نشتی :

در هنگام نشتی برای پیدا کردن محل نشت هیچگاه از شعله روشن استفاده نکنید زیرا باعث انفجار و سوختن صورتتان می شود برای اینکار باید از محلول رقیق تیپول استفاده کرد

 

شکل ظاهری:

بر روی کپسول باید نام ماده درون کپسول نوشته شده باشد و یا رنگ ان معلوم باشد در                    غیر اینصورت باید آن کپسول را از سرویس خارج نمود و نگذاریم که دیگران نیز از آن استفاده کنند و با نوشتن مطالبی از قبیل از این کپسول استفاده نشود و یا بستن خروجی ها با نوار چسب دیگران را مطلع کنیم و کپسول باید زودتر مرجوع شود.

 

رنگ بندی کپسولها در انگلستان :

رنگ کپسول اکسیژن به رنگ سیاه و پروپان به رنگ قرمز و استیلن به رنگ بلوطی می باشد.

 

اکسیژن :

اکسیژن یا به صورت فله از تانکرها به مخزن های اکسیژن و یا از مخزن های اکسیژن به لوله های درون ساختمان می رسد و یا بصورت کپسول استفاده می شود به هر حال هرگونه به محل می رسد و مصرف می شود باید در هنگام با آن بسیار احتیاط نمود زیرا دوستی ضروری و دشمنی خطرناک است شعله آتش برای ادامه سوختن به اکسیژن نیاز دارد همانگونه که  تمام جانداران به اکسیژن نیاز دارند.

اکسیژن در هوای معمول 9/20 % هوا می باشد و اگر بیشتر از این مقدار شود ممکن است باعث  آتش سوزی شود. پس باید همیشه از رسیدن اکسیژن اضافی به هوا جلوگیری کنیم و همچنین شلنگهای اکسیژن را که زدگی دارند را نگه نداریم و سریعاً شلنگهای اکسیژن را عوض کنیم و یا هنگامی که می خواهید به جریان گاز سر بزنید شیر اکسیژن را باز نگذارید زیرا باعث هرگونه حادثه خواهد شد و در محفظه های بسته برای تهویه از هوا استفاده کنید و هرگز از اکسیژن استفاده نکنید. و برای تمیزکاری نیز از هوا استفاده کنید نه اکسیژن و هرگز لباس خود را با اکسیژن خالص تمیز نکنید زیرا ممکن است الکتریسیته ساکن در لباس یا جرقه ای باعث شعله ور شدن اکسیژن و سوختن شما شود.

اگر شما لباس خود را با اکسیژن تمیز کنید مثل این است که تمام لباس خود را آغشته به بنزین کرده باشید. همیشه مواضب باشید شیر اکسیژن را اشتباهی را بجای شیر هوا باز نکنید.

در اتصالات کپسول اکسیژن هرگز از روغن و گریس استفاده نکنید زیرا روغن با اکسیژن واکنش داده و تولید گرما می کند که این گرما باعث افزایش فشار سیلندر و انفجار می شود. مواظب باشید دست یا آچار و دستمال روغنی با دنده های شیر اکسیژن تماس پیدا نکند زیرا باعث انفجار کپسول اکسیژن می شود.

 

استیلن :

رایجترین سوخت برای جوشکاری استیلن است، که رنگ کپسول آن بلوطی است. ذخیره سازی درون آن بسیار پیچیده است کپسول از ماده ای منفذدار مانند زغال ولای سیلکا تشکیل شده است. این ماده با استیلن مایع پر می شود و می تواند 20 برابر وزن خود استیلن جذب نماید. اگر کپسول را عمودی نگه نداریم ممکن است استیلن به بیرون ریخته شود. مهره های شیر استیلن گام چپ گرد دارد در حالی که گام های شیر اکسیژن معمولی راست گرد هستند.

حداکثر فشار برای استفاده از گاز استیلن در مواقعی که از شلنگ معمولی لاستیکی استفاده می شود 15 پوند بر اینچ مربع است اما شما باید طبق مقررات ایمنی هر کشور این موارد را رعایت کنید.

از اتصالات و لوله ها یا آلیاژهای که بیش از 70%  مس در فلز آنها بکار رفته هرگز استفاده نکنید. زیرا مس با استیلن تولید استیلات مس می نماید که با ضربه می تواند منفجر شود، اگر مجبور به تعمیر هستید از وسایل مناسب استفاده نمایید.

ترکیب 100% استیلن (استیلن خالص) به آرامی می سوزد ولی ترکیب 82% استیلن با هوا ترکیبی انفجاری را تولید می کند که با رسیدن شعله منفجر می شود اما از همه خطرناک تر آن است که اگر ترکیب 2% استیلن با هوا داشته باشیم که در اثر نشتی استیلن و ترکیب با هوا بوجود می آید نیز بشدت قابل انفجار می باشد به همین علت برای نشت یابی باید از محلول رقیق تی پول استفاده نمود و هرگز از اتصالاتی که نشتی دارند استفاده ننمود.

استیلن بوی سیر می دهد و می توان با بوکشیدن از نشتی آن مطلع شد و هرگز نباید از شعله رو باز جهت نشت یابی استفاده کرد.

 

پروپان:

کپسول پروپان به رنگ قرمز است (طبق استاندارد انگلیس) و تمام مقررات ایمنی که در مورد  کپسول های اکسیژن و استیلن رعایت می شود برای این نوع گاز نیز باید رعایت نمود.

گاز پروپان بوی ماهی می دهد و در برش از پروپان استفاده می شود و موارد مصرف دیگر آن در آشپزی و برای روشنای و گرم کردن می باشد. بنابراین کپسول پروپان را باید بصورت ایستاده (عمودی) نگهداری کرد زیرا همانند استیلن ممکن است به بیرون بریزد.

پروپان به صورت مخلوط 2%تا 9% با هوا ماده قابل انفجار تولید می کند که با رسیدن شعله به آن منفجر می شود.

پروپان از هوا سنگین تر و بی رنگ است در صورت نشت کردن در سطح پایین قرار گرفته و خطر انفجار بوجود می آید. پروپان همیشه به پایین ترین محل ممکن می رود بنابراین پروپان نباید هرگز در زیر زمین نگهداری شود زیرا گاز نشت شده نمی تواند پخش شود و همچنین کپسول پروپان را نباید به مکان های گود برد زیرا ممکن است شما سالم بیرون بروید ولی گاز بجا مانده خطری برای سایرین خواهد بود. (درکشتی ها گاز پروپان به قسمت پایین کشتی رفته و همان جا می ماند).

 

نحوه استفاده از وسایل جانبی جوشکاری و برشکاری :

برای استفاده از استیلن و پروپان در جوشکاری و برشکاری باید نازل مخصوص و مناسب هر گاز را استفاده نمود و دستورالعمل کارخانه سازنده را مطالعه کرد.

فیتینگ های ( فشارسنج ) درست برای گاز مورد نظر بکار بگیرید، ممکن است که فشارسنج اکسیژن موادی داشته باشد که در برخورد با استیلن باعث انفجار شود یا بالعکس.

شیلنگ های مورد استفاده باید دارای ضخامت و استحکام مناسب در مقابل ضربه وتاشدن و فشار باشد.

در انگلستان شیلنگ به رنگ آبی برای اکسیژن، قرمز برای استیلن و نارنجی برای پروپان مورد استفاده قرار می گیرد.

 

قبل از شروع به کاربا کپسول :

 از بسته بودن شیر روی کپسول ها اطمینان حاصل نمایید که دنده های کپسول ها تمیز و عاری از خاک، آشغال و چربی است. این موارد ممکن است موجب گیر کردن و یا خراب شدن پیچ ها شوند، در مورد اکسیژن نباید اثری از چربی وجود داشته باشد.

باز کردن شیر برای یک لحظه میتواند خاک ها و گرد و غبار را دور کند ولی باید فقط یک لحظه شیر را باز نمود، قبل از این کار نیز نباید شعله ای روشن باشد. (مثلاً در حال سیگار کشیدن نباشید).

پس از اینکار می توانید رگلاتور را نصب نمایید، برای نصب ریگلاتور از آچار مناسب استفاده نمایید تا مهره ها آسیب نبینند. مهره اکسیژن راست گرد است و ( هم جهت عقربه های ساعت ) و مهره سوخت چپ گرد است (خلاف جهت عقربه های ساعت ). شیلنگ ها را به رگلاتور و مشعل وصل نمایید، یادتان باشد برای اتصالات از بست های مناسب استفاده کنید. نازل مشعل باید سالم و آماده برای کار باشد.

برای استفاده ابتدا شیر کپسول اکسیژن را باز کنید (حتماً باید شیر کپسول به آسانی باز شود در غیر این صورت شیرمعیوب است و می بایست شیر تعویض شود)

با باز شدن شیر فشار ریگلاتور را تنظیم نمایید، شیر گاز سوخت بر روی مشعل را باز نموده و شیر روی ریگلاتور را باز نمایید تا فشارسنج فشار مناسب را نشان دهد سپس شیر سوخت را بر روی مشعل ببندید. همین کار را در مورد اکسیژن انجام دهید .قبل از شروع کار دقت نمایید حتماً             کپسول ها دارای فشار کافی باشند تا در حین کار خالی نشوند.

آخرین مرحله خالی کردن هر شیلنگ از هوا است، این کار با باز کردن هر شیر مشعل برای چند لحظه صورت می گیرد. فندک می بایست عمود بر مشعل قرار گیرد، اگر بالای مشعل قرار گیرد گاز ممکن است باعث flood کردن فندک شود، یعنی ناگهان شعله ور می شود و یا در دست منفجر می گردد. پس شیر سوخت را باز کرده و فندک را عمود بر نازل بزنید اگر شعله سفید استیلن را            می بینید، آنگاه گاز را ببندید تا شعله دود نکند و پس از آن شیر اکسیژن را باز کنید و شعله را متناسب با کار خود تنظیم کنید این کار را نمی توان سرسری گرفت.

در هنگام کار باید نفر از کفش ایمنی و پیشبند ایمنی که از پاها و بدنش و عینک ایمنی که از چشمانش محافظت می کند استفاده نماید.

در پایان کار گاز استیلن وگاز اکسیژن را ببندید و شیر کپسول ها را نیز ببندید سپس یکبار دیگر چک کنید که شیرهای مشعل بسته باشند شیلنگها را هم تخلیه کرده و آنگاه فشار را قطع کنید.

تست فشار درون کپسول ها و تنظیم کردن شعله و تخلیه درون شیلنگ ها این سه مورد بسیار مهم هستند و باید دقت کرد که صحیح انجام شود تا از بروز هرگونه حادثه ای جلوگیری شود.

 

عمل برگشت (BACK FEEKING(:

این عمل زمانی بوجود می آید یا اینکه این خطر زمانی رخ می دهد که گاز اکسیژن وارد شیلنگ استیلن و یا گاز استیلن وارد شیلنگ اکسیژن بشود که در هر دو صورت مخلوطی 82 (% استیلن وهوا) بوجود می آید که باعث انفجار می شود فکر می کنید اتفاق چگونه بوجود می آید. 

 

 

 

روشهای عمل برگشت :

این اتفاق به روشهای گوناگون بوجود می آید مثلاً فرض کنیم یکی از کپسول ها خالی شود و شما در بستن شیر مشعل غفلت کنید و گاز تحت فشار درون کپسول پر با زور وارد شیلنگ خالی شده و مخلوط بوجود می آید (در شیلنگ بدون فشار) و به همین دلیل باید محتوای کپسول را چک کنید و یا به دلیلی ممکن است روش صحیح باز و بسته کردن شیرها را درست انجام ندهید.

نکاتی دیگر  :

هرگز شیلنگ ها را بین پاهای خود قرار ندهید زیرا در صورت آتش گرفتن شلنگ ها شما به شدت آسیب می بینید.

هرگز شیلنگ ها را به دور کپسول نپیچانید سوختن شیلنگ ها می توان تا حد خطرناکی کپسول را داغ کند اگر چنین حالتی پیش آمد ریگلاتور و شیلنگ ها را از کپسول دور کنید و همچنین کپسول اکسیژن را دور کرده وکپسول استیلن را به بیرون برده با آب خنک کنید و کپسول را هرگز مورد استفاده قرار نداده و به شرکت سازنده برگردانید.

 

تجهیزات ایمنی نصب شده بر روی دستگاه جوشکاری (دستگاه هوا برش):

مهمترین اصل برای ایمن سازی جوشکاری خود جوشکار است اما برای ایمنی بیشتر یک سری قطعات بروی دستگاه نصب می شود مانند:

الف: رگلاتورهای مجهز به فیلتر فلزی که غبار گاز را گرفته و سرعت آن را کاهش داده و زمان احتمال خطر حادثه حریق را تا 95% کاهش می دهد.

ب: اغلب رگلاتورها سوپاپ اطمینان داشته ولی بعضی از آنها دارای حفاظ اضافی هستند تا اگر سوپاپ عمل نکرد فشار کپسول از طریق دیافراگم کاهش یابد و کلاهک سالم بر روی بدنه باقی             بماند در غیر این صورت مثل گلوله پرتاب می شود.

ت: چک کننده شیرهای شیلنگ ها مانند شیرهای یک طرفه عمل می کند و باعث می شوند که خطر برگشت گاز از بین برود.

ج : توقیف کننده برگشت گاز BACK FEEDING ARRESTER

که از پیچیده ترین دستگاه ایمنی در جوشکاری است و مانع بازگشت شعله می شود و روی رگلاتور نصب شده و خیلی سریع شعله را خاموش کرده و مانع آسیب دیدن رگلاتور می شود و همچنین وقتی فشار از طرف مقابل زیاد می شود جریان گاز را قطع می کند.

وقتی جوشکاردر مکانی نامناسب مشغول کار باشد و شیلنگ ها مشتعل بشوند، حریق زودتر از آنکه جوشکار به شیرها برسد و شیرها را ببندد، به کپسول می رسد و باعث انفجار می شود. اما اگر دستگاه مانع برگشت شعله بر روی کپسول نصب باشد دستگاه آنی به کار افتاده و شعله را قطع می نماید و تا زمان درست نکردن آن دستگاه بکار نمی افتد.

وسایلی که برای ایمنی طراحی گردیده اند آخرین دفاع شما در برابر بی توجهی خود شما بوده ولی بهتر است هرگز بی توجه نباشید.

 

        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

/ 0 نظر / 14 بازدید